piątek, 3 sierpnia 2012

Ciekawe miejsca - okolice Węgorzewa


Okolice Węgorzewa są tak samo ciekawe jak samo Węgorzewo. Można tu znaleźć pozostałości fortyfikacji z czasów II Wojny Światowej, piramidę, wieżę widokową z 1902 roku oraz wiele innych obiektów.

Mamerki
Nad jeziorem Mamry w odległości 8 km od Węgorzewa,
 znajduje się jeden z najlepiej zachowanych w Polsce, kompleks niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej.
Mamerki są kompleksem 30 bunkrów, które nie zostały wysadzone. Porośnięty mchem bunkier wygląda jak pagórek. Bunkry mieszczą się w lesie, lecz są bardzo dobrze widoczne.
W latach 1940-1944 zbudowano dla potrzeb 40 najwyższych generałów i feldmarszałków, 1500 oficerów i żołnierzy Wehrmachtu około 250 obiektów w tym
 30 schronów żelbetonowych, które niezniszczone zachowały się do naszych czasów.
 Dużą atrakcją jest bunkier „gigant”, w takim typie bunkra Adolf Hitler mieszkał podczas wojny. Ściany i
 stropy mają grubość 7 metrów! Na dach, gdzie znajdowało się stanowisko przeciwlotnicze, żołnierze wchodzili po stalowych drabinach.



















Diabla Góra koło Srokowa – Wieża Bismarcka
Wieża Bismarcka znajduje się na wzniesieniu w okolicach wsi Srokowo. Z Diablej Góry rozciąga się wspaniały widok na jezioro Rydzówka i okolice.
Kiedy w 1898 r. umarł "żelazny kanclerz" Otto Bismarck społeczeństwo ówczesnego Dregngfurt i okolicznych wsi postanowiło uczcić jego pamięć poprzez budowę na Diablej Górze wieży widokowej.
Wpłaty pieniężne, dary rzeczowe oraz materiał budowlany w postaci kamieni, żwiru dostarczali okoliczni właściciele majątków i gospodarstw. Tysiąc cegieł ofiarował hrabia Friedrich zu Eulenburg z Promy. Wieżę wybudowała firma Mamina Modrickera z Kętrzyna. Budowę uroczyście zakończono we wrześniu 1902 r. Wieża była zakończona platformą widokową, z której podziwiano wspaniałe widoki na jezioro Mamry, Rydzówkę, Sztynort i okoliczne miejscowości. 
W odległości ok. kilometra znajduje się słynny, niedokończony kanał Mazurski - mający łączyć Wielkie Jeziora Mazurskie z Bałtykiem. Obecnie kanał przecina granica polsko-rosyjska (Obwód Kaliningradzki).




















Mazurska Piramida
Jak słyszymy słowo piramida od razu kojarzy nam się z Egiptem i panowaniem Faraonów. I słusznie, kolebka gigantycznych grobowców inspirowała ludzi na całym świecie i od setek lat zastanawiamy się nad precyzją oraz monstrualnością tych budowli. 
 
Grobowiec ten powstał na początku XIX wieku z inicjatywy
 rodziny Farenheida.  Miejscem budowli została wieś Rapa. Oczywiście miejsce jak i sama budowla, to misternie zaplanowane działanie. Farenheid zafascynowany był starożytnym Egiptem  i jednocześnie posiadał dość rozległą wiedzę na temat piramid i zasad wg. których powinny powstawać. 
Liczył się każdy szczegół. Odpowiednie
 pochylenie  piramidy, czyli 51 i 52 stopnie, powierzchnia każdej ściany bocznej powinna być równa powierzchni kwadratu o boku równym, to oczywiście tylko część zasad, wg., których powstała minimalistyczna wersja piramidy w  Rapie.
Obecnie wielu
 miłośników starożytnego Egiptu jak i znawców grobowców zainteresowało się tą budowlą i przeanalizowało jej kształt oraz usytuowanie. Wielu badaczy stwierdziło, że jest to miejsce charakteryzuje się silną koncentracją pozytywnego promieniowania energii Ziemi i Kosmosu. 
Budowla ta jest nietypowa i budzi zaciekawienie coraz
 większej liczby turystów. Środek piramidy, to wycieczka dla osób o mocny nerwach, ponieważ w grobowcu znajdują się pootwierane trumny ze zmumifikowanymi postaciami.













Informacje zawarte w poście są przygotowane na podstawie pl.wikipedia.org

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz